Головна Дослідження
03.03.2011 Коментар НРА «Рюрік» щодо внесених змін до Порядку відбору та функціонування первинних дилерів на ринку ОВДП

Нещодавно набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 31.01.2011 №47 «Про затвердження Змін до Порядку відбору та функціонування первинних дилерів» (наказ Міністерства фінансів України від 10.06.2009 №757 «Про затвердження Порядку відбору та функціонування первинних дилерів»), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 року.

Внаслідок внесених змін кількість первинних дилерів на ринку облігацій внутрішньої державної позики відтепер може перевищувати 16.

На думку Аналітичного департаменту НРА «Рюрік», такі зміни в Порядку відбору та функціонування первинних дилерів можуть негативно вплинути на розмір сукупних обсягів торгів ОВДП на вторинному ринку, але надати поштовх для розвитку первинного ринку ОВДП, що за результатами 2010 року зазнав скорочення на 3,87 млрд. грн. у порівнянні з результатами 2009 року.

За результатами раніше проведених конкурсів Міністерство фінансів України відібрало наступні 15 первинних дилерів:

 

1. ПАТ "Райффайзен Банк Аваль";

2. ПАТ "ІНГ Банк Україна";

3. ВАТ "Державний ощадний банк України";

4. ПАТ "Ерсте Банк";

5. ПАТ акціонерний банк "Укргазбанк";

6. АТ "УкрСиббанк";

7. ВАТ "УніКредитБанк";

8. ПАТ "ОТП Банк";

9. ПАТ "Акціонерний комерційний банк "Київ";

10. Акціонерний банк "Київська Русь";

11. ПАТ "Корпоративний та Інвестиційний Банк Креді Агріколь";

12. ПАТ "Родовід банк";

13. ПАТ "Сітібанк";

14. ПАТ "Дочірній банк Сбербанку Росії";

15. ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України".

Згідно Порядку відбору та функціонування первинних дилерів перший відбір первинних дилерів проводиться не пізніше ніж у двомісячний строк з дати набрання чинності цим Порядком. У разі якщо за результатами першого відбору первинних дилерів укладено менше ніж шість договорів, як і відбулось у серпні 2009 року, відбір первинних дилерів проводиться щомісяця до визначення шести первинних дилерів (у вересні 2009 року було відібрано ще 4 первинних дилери). Після визначення шести первинних дилерів до укладання дванадцяти договорів відбір первинних дилерів проводиться щокварталу, а до укладання шістнадцяти договорів – раз на півроку. Так, за результатами конкурсів у грудні 2009 року, у березні та у серпні 2010 року було відібрано ще 6 первинних дилерів.

Відтепер згідно з Главою 1 Пункту 5 Порядку відбір може проводитися за рішенням Міністра фінансів з оголошенням такого відбору не менше ніж за місяць до його проведення.

Крім того, під час визначення переможців конкурсу тепер будуть враховуватись обсяги купівлі ОВДП не тільки на первинному ринку, а й на вторинному.

Отримати статус первинного дилера можуть тільки банки, що мають статутний капітал не менше 10 млн. євро та загальний обсяг торгівлі облігаціями внутрішніх державних позик з початку 2005 року більше 1 млрд. грн.

Первинні аукціони за участю лише первинних дилерів проходять з 23 лютого 2010 року, що, на думку Аналітичного департаменту НРА «Рюрік», стало запорукою значного розширення вторинного ринку ОВДП у 2010 році (на вторинному організованому ринку державних цінних паперів обсяг укладених угод становив 60,72 млрд. грн., тоді як у 2009 році – лише 7,88 млрд. грн.).

Завантажити Коментар НРА «Рюрік» щодо внесення змін до Порядку відбору та функціонування первинних дилерів на ринку ОВДП (pdf-формат, українською мовою).

 

Загрузить Комментарий НРА «Рюрик» о внесении изменений к Порядку отбора и функционирования первичных дилеров на рынке ОВГЗ (pdf-формат, на русском языке).